Lista załączników wymaganych do zawiadomienia o zakończeniu budowy dla inwestycji zrealizowanych w na podstawie projektu budowlanego sporządzonego na podstawie przepisów obowiązujących przed wejściem w życie nowelizacji ustawy Prawo budowlane z dnia 19 września 2020r. (bez projektu technicznego):
1. Kopia decyzji pozwolenia na budowę lub zgłoszenie (o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt. 1 a i 19a).
2. Oryginał dziennika budowy ze wpisem kierownika budowy o zakończeniu budowy.
3. Oświadczenie kierownika budowy:
- o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym lub warunkami pozwolenia na budowę raz przepisami,
- o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także - w razie korzystania - drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości budynku lub lokalu,
- oraz zgodnie z art. 57 ust. 1a informację o dokonaniu pomiarów powierzchni użytkowej budynku i poszczególnych lokali mieszkalnych w sposób zgodny z przepisami rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.
W razie zmian nieodstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę, dokonanych podczas wykonania robót do zawiadomienia należy dołączyć kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego z naniesionymi zmianami, a w razie potrzeby także uzupełniający opis. W takim przypadku oświadczenia kierownika budowy powinno być potwierdzone przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego, jeżeli został ustanowiony.
4. Oświadczenie inwestora o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania.
5. Protokoły badań i sprawdzeń:
- protokół pomiarów przewodów wentylacyjnych, spalinowych lub wentylacji mechanicznej (w tym: pomiar skuteczności i hałasu wentylacji mechanicznej).
- protokoły pomiaru instalacji elektrycznej (w tym: pomiar rezystancji instalacji elektrycznej i wyłącznika różnicowoprądowego),
- protokół instalacji odgromowej uziomów (metryka),
- protokół próby szczelności instalacji gazowej,
- protokoły i decyzje dla urządzeń podlegających odbiorowi przez Urząd Dozoru Technicznego,
- inne w zależności od rodzaju realizowanej inwestycji.
6. Dokumentacja geodezyjna zawierająca wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, w tym mapę, o której mowa w art. 2 pkt. 7b ustawy z dnia 17 maja 1989r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz informację o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu lub odstępstwach od tego projektu sporządzone przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii.
7. Potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy.
8. Oświadczenie inwestora o braku sprzeciwu lub uwag ze strony organów wg. art. 56 tj. Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Straży Pożarnej - dotyczy inwestorów w przypadku, o którym mowa w art. 56 ust. 1a - gdy projekt budowy obiektu budowlanego nieobjętego uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie wymagał uzgodnienia pod względem ochrony przeciwpożarowej lub wymagań higienicznych i zdrowotnych.
9. Karta ewidencyjna ds. statystycznych.
10. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku.
UWAGAWskazane jest, aby wniosek wraz z załącznikami został przygotowany w porozumieniu lub przez osobę posiadającą uprawnienia do pełnienie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (projektant, kierownik budowy, inspektor nadzoru).
Zgodnie z art. 57 ust. 4 pustawy Prawo budowlane "Inwestor jest obowiązany uzupełnić dokumenty (...), jeżeli, w wyniku ich sprawdzenia przez właściwy organ okaże się, że są one niekompletne lub posiadają brak i nieścisłości".
W związku z tym bieg (określonego w art. 54 ustawy Prawo budowlane) terminu rozpatrzenia wniosku liczy się od dnia otrzymania brakujących dokumentów.
Prosimy o dokładne i czytelne wypełnienie druków.